Blog
Jak rozpoznać czy dziecko ma zaburzenia słuchowe?
Zaburzenia słuchowe u dzieci to poważny problem, który ma niekorzystne konsekwencje dla ich rozwoju. Ich wczesne rozpoznanie jest zatem kluczem do uniknięcia trudności w późniejszym okresie życia. Dlatego w przypadku podejrzenia, że nasze dziecko cierpi na zaburzenia słuchowe, należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę w tym zakresie.
Zastosowanie testu uwagi słuchowej w przypadku dzieci z problemami w czytaniu i pisaniu
Od prawidłowego słyszenia dźwięków płynących z najbliższego otoczenia w dużej mierze zależy niezakłócony rozwój poznawczy dziecka. Czasami u dziecka z prawidłowo wykształconym aparatem słuchu może wystąpić problem nie tyle ze słyszeniem dźwięków, co z uwagą słuchową, która polega na świadomym odbieraniu bodźców dźwiękowych. Dowiedz się, jak w takim wypadku może pomóc metoda Tomatisa.
Jak wspierać od niemowlęcia rozwój mowy u dziecka?
Mowa u dzieci rozwija się głównie poprzez kontakt z rodzicem czy opiekunem, dlatego tak ważne jest, aby dysponował on odpowiednią wiedzą w zakresie jej wspierania u swojej pociechy. Kluczowe jest, aby już od urodzenia dziecka zadbać o odpowiednie warunki, które będą stymulować rozwój mowy i zapobiegną nieprawidłowościom w tym zakresie. Jeżeli jednak problemy się pojawią, warto wiedzieć, że można je skorygować poprzez skorzystanie z terapii logopedycznej.
Jak logopeda uczy prawidłowego połykania?
Połykanie jest czynnością wielopoziomową, uzależnioną od poprawnego funkcjonowania układu nerwowego, oddechowego oraz skoordynowanej pracy mięśni. Sposób połykania ma kolosalny wpływ na rozwój narządu żucia, a co za tym idzie, na artykulację – dlatego tak istotne jest opanowanie prawidłowego połykania. Jak można się go nauczyć?
Jak sobie radzić ze stresem, problemami z koncentracją i pamięcią u dorosłych z wykorzystaniem metody Tomatisa?
Metoda Tomatisa to specjalistyczna forma treningu słuchowego polegająca na stymulacji aktywności mózgu, a tym samym nauki i koncentracji, komunikacji czy zdolności motorycznych pacjenta. Może być również wykorzystywana jako narzędzie do rozwoju zdolności językowych, a nawet do łagodzenia napięcia i stresu.
Jak powinna wyglądać dieta podczas terapii metodą Tomatisa?
Metoda Tomatisa to terapia polegająca na naturalnej stymulacji neurosensorycznej. Szczególnie polecana jest dzieciom z dysleksją, zaburzeniami przetwarzania słuchowego, mających trudności z czytaniem, pisaniem czy nauką języków obcych, a także jako terapia logopedyczna dzieci z zaburzeniami autystycznymi, zaburzeniami koncentracji i nadpobudliwością ADHD.
Fakty i mity na temat terapii Tomatisa
Metoda Tomatisa to tzw. trening uwagi słuchowej, przynoszący zadowalające efekty u osób z zaburzeniami mowy (jąkanie, wady wymowy), dzieci mających trudności z czytaniem, pisaniem czy nauką języków obcych.
Jak przebiega wizyta dziecka u logopedy?
Logopedia to interdyscyplinarna dziedzina łącząca wiedzę z pedagogiki, psychologii oraz medycyny. Logopedzi zajmują się diagnozowaniem oraz terapią zaburzeń mowy i komunikacji. Pierwsza wizyta dziecka u logopedy nie powinna wywoływać obaw ani u rodziców, ani u samych małych pacjentów.
Jak wady wymowy wpływają na naukę czytania i pisania?
Problemy z nauką, niezrozumienie przez nauczycieli i członków grupy rówieśniczej, lęk przed zabieraniem głosu publicznie – wady wymowy mają poważne konsekwencje, dlatego, należy dołożyć wszelkich starań, aby wyeliminować na możliwie najwcześniejszym etapie.
Jak dysleksja wpływa na umiejętności szkolne?
Polskie Towarzystwo Dysleksji definiuje to zjawisko jako „specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym”. Wśród rodzajów dysleksji rozwojowej możemy wyróżnić dysleksję (polegającą na specjalnych zaburzeniach czytania), dysortografię (która wyróżnia się problemami z opanowaniem poprawnej pisowni i wpływa na popełnianie błędów ortograficznych) oraz dysgrafię (polegającą na niskim poziomie graficznym pisma).